19.СУ "ЕЛИН ПЕЛИН"

Наши ученици от 11 клас посетиха Българската народна банка като част от Седмицата на парите

Седмицата на парите е ежегодно събитие, което има за цел да повиши обществената осведоменост относно значението на финансовата грамотност. Тази година учениците от 11A клас в 19-то средно училище „Елин Пелин“ взеха активно участие в инициативата, като посетиха Българската народна банка (БНБ), за да научат повече за парите, тяхната история и развитие във времето. Ръководени от техния преподавател по икономически дисциплини, г-н Калин Радулов, младежите получиха уникална възможност да надникнат зад кулисите на една от най-важните финансови институции в страната.

По време на своето посещение учениците разгледаха музейната експозиция на БНБ, която предлага задълбочен поглед върху историята на парите от древни времена до наши дни. Експонатите включват различни монети и банкноти, използвани през вековете, както и информация за развитието на платежните системи и технологиите във финансите. Младите хора бяха особено заинтригувани от артефактите, свързани с антични цивилизации, като древна Гърция и Рим, където са въведени някои от първите форми на стандартни валути.

Г-н Радулов насърчи учениците да задават въпроси и да участват в дискусии, докато разглеждаха изложбата, като им помагаше да разберат сложността на паричната система и нейното въздействие върху обществото. Той подчерта важността на разбирането на икономическите принципи и вземането на информирани финансови решения, тъй като това ще бъде от полза за тях в бъдеще.

Докато продължаваха обиколката си из музея, учениците научиха за еволюцията на парите през цялата история. Те научиха за използването на стоки като сол, ценни метали и черупки като средство за обмен, преди да бъдат въведени монетите и хартиените пари. Фактори като политически промени, икономически растеж и технологичен напредък са оформили развитието на паричните системи, които използваме днес. Групата също така разгледа еволюцията на хартиените пари и различните видове банкноти от модерната история на България от освобождението до днес, както и колекцията от възпоменателни монети с нумизматична стойност.

Освен това учениците придобиха представа за ролята на централните банки, като БНБ, в управлението на паричното предлагане и поддържането на стабилността на икономиката. Те научиха за различните инструменти, с които разполагат централните банкери, като определяне на лихвени проценти и операции на открития пазар, и как те влияят върху инфлацията, заетостта и цялостното здраве на икономиката.

Посещението в БНБ беше не само образователно, но и вдъхновяващо за учениците от 11A. Имайки предвид възможността да изследват историята на парите и да научат за настоящите финансови системи, те развиха по-задълбочено разбиране за значението на разумно управление на парите и отговорно вземане на заеми.

Г-н Радулов вярва, че такива преживявания са безценни за неговите ученици, тъй като им помагат да свържат теоретичните концепции, които учат в класната стая, с реалния свят. Като стават активни участници в своята финансова грамотност, тези млади хора са добре подготвени да вземат информирани решения за бъдещето си.

Автор: Калин Радулов

19-то СУ
19-то СУ
Skip to content